Horlamayı önleyecek üç ipucu

Bir yatak firmasının CEO’su ve uyku uzmanı olan Martin Seeley, Toronto Üniversitesi’nin 2015 yılında yaptığı bir araştırmaya atıfta bulundu ve horlamayı önleyecek ipuçlarını paylaştı. 

Araştırmada, gün boyunca giyilen kompresyon çoraplarının kişi yatarken vücutta yukarıya doğru hareket eden ve horlamaya neden olabilecek sıvı birikmesini önlediği bulundu.

Çalışmayı doğrulayan Seeley, “Araştırma, bu çorapları giyenlerde uyku bozukluklarının yarı yarıya azaldığını ortaya çıkardı” dedi.

Uzman, horlamayı önlemenin bir başka yolunun da yatmadan önce şarap içmemek olduğunu söyledi. Seeley, “Alkol boğazdaki kasları gevşetir, bu da solunum yollarının etrafındaki sertliği ortadan kaldırır. Bu, yumuşak dokudaki titreşimleri bir kez daha tetikliyor” diye ekledi.

UYKU POZİSYONU ÖNEMLİ

Uzman ayrıca insanların sırt üstü yerine yan pozisyonda yatmalarını ve hipoalerjenik yastıkları tercih etmelerini önerdi: “Hipoalerjenik yastıklar burnunuzun ve ağzınızın etrafındaki zararlı partiküllerin sayısını azaltacaktır” dedi.

Bu yılın başlarında uyku uzmanı, insanlara horlamamaları için yatmadan önce 30 saniyelik bir egzersiz yapmalarını önerdi.

Horlayanlara ağızlarını kapatmalarını ve dillerini 10 kez bir yöne, 10 kez başka bir yöne, sonra da 10 kez üçüncü yöne hareket ettirmelerini tavsiye etti.

Horlayanların, egzersizi üç gece yaptıktan sonra daha iyi uyuyabileceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir